NSF Graduate Fellowship

The National Science Foundation (NSF) seeks to ensure the vitality of the human resource base of science, mathematics, and engineering in the United States and to reinforce its diversity. A competition is conducted for Graduate Research Fellowships, with additional awards offered for women in engineering and computer and information science. NSF Graduate Fellowships offer recognition and three years of support for advanced study to approximately 900 outstanding graduate students in the mathematical, physical, biological, engineering, and behavioral and social sciences, including the history of science and the philosophy of science, and to research-based PhD degrees in science education. (from http://www.ehr.nsf.gov/dge/programs/grf/)

No.YearWinner
1. 2016 Jim Wu (’16)
2. 2015 Robert E. Kealhofer (’13)
3. 2014 Brendan D. Folie (’11)
4. 2014 Sheena K. Patel (’14)
5. 2012 Julien B. Devin (’12)
6. 2011 David I. Miller (’10)
7. 2011 Carolyn (Carrie) M. Meldgin (’07)
8. 2011 Alyssa Dray (’10)
9. 2010 Marc A. Badger (’10)
10. 2009 Samuel (Sam) W. Skillman (’07)
11. 2007 Andrew R. Wetzel (’05)
12. 2007 Katherine (Katy) L. Perdue (’05)
13. 2006 Jeffrey Jauregui (’05)
14. 2006 Stephanie M. Moyerman (’06)
15. 2006 Ryan S. Yamada (’05)
16. 2006 David Liao (’05)
17. 2005 Adam E. Pivonka (’05)
18. 2005 Nicholas P. Breznay (’02)
19. 2004 Elizabeth (Liz) J. Main (’04)
20. 2004 William (Steven) Steven Kolthammer (’04)
21. 2004 David Gaebler (’04)
22. 2004 Joseph Checkelsky (’04)
23. 2004 Christopher T. Rodolfa (’04)
24. 2003 Nathaniel P. Stern (’03)
25. 2001 Paul G. SanGiorgio (’01)
26. 2001 Michael (Mike) J. Rust (’01)
27. 1999 Kevin L. Moore (’99)
28. 1999 Itai Seggev (’99)
29. 1999 Alexander (Alex) C. Johnson (’99)
30. 1998 Paul U. Berry (’98)
31. 1998 W. (Michael) Wood-Vasey (’98)
32. 1998 Thaddeus D. Ladd (’98)
33. 1998 Wendy R. Panero (’97)
34. 1997 Travis T. Norsen (’97)
35. 1997 Steven (Steve) Lee Johnson (’97)
36. 1993 Cindy K. Harnett (’93)
37. 1993 Dario G. Falquier (’93)
38. 1992 Bryan W. Reed (’92)
39. 1992 Guy D. Moore (’92)
40. 1991 Stephen (Steve) I. Applebaum (’91)
41. 1991 Charles (Cass) A. Sackett (’91)
42. 1990 J. (Chuck) Williamson (’90)
43. 1990 Douglas E. Dunston (’90)
44. 1988 George S. Park (’88)
45. 1987 Keith Saints (’87)
46. 1986 Charles E. Cunningham (’86)
47. 1986 Michael (Mike) W. Redmond (’86)
48. 1982 James (Jim) M. Cline (’82)
49. 1978 Charles (Chuck) Horowitz (’78)
50. 1976 Carl Hardin (’76)
51. 1975 Alan D. Chave (’75)
52. 1971 James (Jim) G. Richman (’71)
53. 1970 Frederic (Fred) D. Cohen (’70)
54. 1970 Chris Cunningham (’70)
55. 1970 Gregory (Greg) L. Campbell (’70)
56. 1969 Lloyd A. Regier (’69)
57. 1969 E. (Wayne) Torigoe (’69)
58. 1969 Thomas (Tom) H. Bleakney (’69)
59. 1968 Christopher (Chris) P. Wilson (’68)
60. 1968 Stanley (Stan) A. Dodds (’68)
61. 1968 William M. Sharp (’68)
62. 1967 Charles (Charlie) K. Westbrook (’67)
63. 1967 George B. Rothbart (’67)
64. 1966 Dennis H. Eaton (’66)
65. 1966 John C. Haugeland (’66)
66. 1965 Mark P. Goldstein (’65)
67. 1963 Lauren R. Mather (’63)
68. 1963 Donald (Don) W. Alderman (’63)