Mouse over the rows on the left to see more information about each award. Click on an award to go to a page of details.

APS Apker Award

Two LeRoy Apker Awards are given annually by the American Physical Society for outstanding achievement in physics by an undergraduate, one for students from Ph.D. granting institutions and one for students from non-Ph.D. granting institutions. The award includes $5000 and a travel allowance to the APS meeting at which the award is presented.

No.YearWinner
1. 2006Stephanie M. Moyerman (’06)
2. 2003Nathaniel P. Stern (’03)
3. 1998Gwendolyn (Gwen) Rae [Bell] Porter (’98)

APS Apker Award Finalist

Two LeRoy Apker Awards are given annually by the American Physical Society for outstanding achievement in physics by an undergraduate, one for students from Ph.D. granting institutions and one for students from non-Ph.D.-granting institutions. These students were selected among the four finalists from non-Ph.D.-granting institutions.

No.YearWinner
1. 2014Jaron P. Kent-Dobias (’14)
2. 2011Neal C. Pisenti (’11)
3. 2009Andrew P. Higginbotham (’09)
4. 2008Gregory Minton (’08)
5. 2004Joseph Checkelsky (’04)

NSF Graduate Fellowship

The National Science Foundation (NSF) seeks to ensure the vitality of the human resource base of science, mathematics, and engineering in the United States and to reinforce its diversity. A competition is conducted for Graduate Research Fellowships, with additional awards offered for women in engineering and computer and information science. NSF Graduate Fellowships offer recognition and three years of support for advanced study to approximately 900 outstanding graduate students in the mathematical, physical, biological, engineering, and behavioral and social sciences, including the history of science and the philosophy of science, and to research-based PhD degrees in science education. (from http://www.ehr.nsf.gov/dge/programs/grf/)

No.YearWinner
1. 2016Jim Wu (’16)
2. 2015Robert E. Kealhofer (’13)
3. 2014Brendan D. Folie (’11)
4. 2014Sheena K. Patel (’14)
5. 2012Julien B. Devin (’12)
6. 2011David I. Miller (’10)
7. 2011Carolyn (Carrie) M. Meldgin (’07)
8. 2011Alyssa Dray (’10)
9. 2010Marc A. Badger (’10)
10. 2009Samuel (Sam) W. Skillman (’07)
11. 2007Andrew R. Wetzel (’05)
12. 2007Katherine (Katy) L. Perdue (’05)
13. 2006Jeffrey Jauregui (’05)
14. 2006Stephanie M. Moyerman (’06)
15. 2006Ryan S. Yamada (’05)
16. 2006David Liao (’05)
17. 2005Adam E. Pivonka (’05)
18. 2005Nicholas P. Breznay (’02)
19. 2004Elizabeth (Liz) J. Main (’04)
20. 2004William (Steven) Steven Kolthammer (’04)
21. 2004David Gaebler (’04)
22. 2004Joseph Checkelsky (’04)
23. 2004Christopher T. Rodolfa (’04)
24. 2003Nathaniel P. Stern (’03)
25. 2001Paul G. SanGiorgio (’01)
26. 2001Michael (Mike) J. Rust (’01)
27. 1999Kevin L. Moore (’99)
28. 1999Itai Seggev (’99)
29. 1999Alexander (Alex) C. Johnson (’99)
30. 1998Paul U. Berry (’98)
31. 1998W. (Michael) Wood-Vasey (’98)
32. 1998Thaddeus D. Ladd (’98)
33. 1998Wendy R. Panero (’97)
34. 1997Travis T. Norsen (’97)
35. 1997Steven (Steve) Lee Johnson (’97)
36. 1993Cindy K. Harnett (’93)
37. 1993Dario G. Falquier (’93)
38. 1992Bryan W. Reed (’92)
39. 1992Guy D. Moore (’92)
40. 1991Stephen (Steve) I. Applebaum (’91)
41. 1991Charles (Cass) A. Sackett (’91)
42. 1990J. (Chuck) Williamson (’90)
43. 1990Douglas E. Dunston (’90)
44. 1988George S. Park (’88)
45. 1987Keith Saints (’87)
46. 1986Charles E. Cunningham (’86)
47. 1986Michael (Mike) W. Redmond (’86)
48. 1982James (Jim) M. Cline (’82)
49. 1978Charles (Chuck) Horowitz (’78)
50. 1976Carl Hardin (’76)
51. 1975Alan D. Chave (’75)
52. 1971James (Jim) G. Richman (’71)
53. 1970Frederic (Fred) D. Cohen (’70)
54. 1970Chris Cunningham (’70)
55. 1970Gregory (Greg) L. Campbell (’70)
56. 1969Lloyd A. Regier (’69)
57. 1969E. (Wayne) Torigoe (’69)
58. 1969Thomas (Tom) H. Bleakney (’69)
59. 1968Christopher (Chris) P. Wilson (’68)
60. 1968Stanley (Stan) A. Dodds (’68)
61. 1968William M. Sharp (’68)
62. 1967Charles (Charlie) K. Westbrook (’67)
63. 1967George B. Rothbart (’67)
64. 1966Dennis H. Eaton (’66)
65. 1966John C. Haugeland (’66)
66. 1965Mark P. Goldstein (’65)
67. 1963Lauren R. Mather (’63)
68. 1963Donald (Don) W. Alderman (’63)

Hertz Fellowship


No.YearWinner
1. 2008Peter J. Scherpelz (’08)
2. 2005Adam E. Pivonka (’05)
3. 2003Nathaniel P. Stern (’03)
4. 1998Thaddeus D. Ladd (’98)
5. 1996Noah O. Kubow (’96)
6. 1994Joseph H. Thywissen (’94)
7. 1992Matthew (Matt) S. McAdams (’92)
8. 1988George S. Park (’88)
9. 1979Mark A. Muntean (’79)
10. 1975Gregory (Greg) A. Lyzenga (’75)
11. 1972Robert (Red) S. Howard (’72)
12. 1968William M. Sharp (’68)
13. 1968James (Jim) A. Ross (’68)
14. 1967Charles (Charlie) K. Westbrook (’67)
15. 1965Eric I. Thorsos (’65)
16. 1964Ray G. Helmke (’64)

Churchill Fellowship

The Winston Churchill Scholarship program was created as Churchill college was being founded in Cambridge for the purpose of bringing outstanding American scholars to England to study for a year after earning a bachelor’s degree. Between twelve and fifteen scholars per year are selected to pursue a program of research and study leading to a master's degree. The scholarship is worth $44,000 – $50,000 and covers all expenses for the year of study in Cambridge, including up to $1000 support for travel. Eight Churchill Fellows have gone on to win Nobel Prizes.

No.YearWinner
1. 2009Andrew P. Higginbotham (’09)
2. 2004Christopher T. Rodolfa (’04)
3. 1984A. (Alan) Middleton (’84)

Watson Fellowship


No.YearWinner
1. 2016Natasha Allen (’16)
2. 2013Dustin R. Zubke (’13)
3. 2009Richard (Brandon) B. Horn (’09)
4. 2006Stephanie M. Moyerman (’06)
5. 1997Ryan M. Arndt (’97)
6. 1991Eric J. Prosser (’91)
7. 1990Douglas E. Dunston (’90)

Department of Energy Science Graduate Fellowship


No.YearWinner
1. 2010Andrew P. Higginbotham (’09)

NSF Honorable Mention


No.YearWinner
1. 2016Matthew Dannenberg (’16)
2. 2016Michelle L. Vick (’14)
3. 2016Jaron P. Kent-Dobias (’14)
4. 2015Paul L. Riggins (’12)
5. 2015Carola M. Purser (’13)
6. 2011Hong W. Sio (’11)
7. 2007Audrey J. Sederberg (’06)
8. 2006Andrew R. Wetzel (’05)
9. 2006Colin V. Parker (’06)
10. 2005Adele C. Tamboli (’04)
11. 2004Zoe [Boekelheide] DeCamp (’04)
12. 2004Andrew T. Grier (’04)
13. 2004Laura [Fisher] Clark (’04)
14. 2001Robert (Robb) J. Walters (’01)
15. 1996Noah O. Kubow (’96)
16. 1996Matthew (Matt) J. Evans (’96)
17. 1992Patrick M. Ogle (’92)
18. 1992Kent C. Burr (’92)
19. 1986Michial (Duff) D. Howell (’86)
20. 1986Steven (Steve) R. Spielman (’86)
21. 1986John K. Hillier (’86)
22. 1985William (Bill) J. Hovingh (’85)
23. 1985Chris Felix (’85)
24. 1983Emily A. Greene (’83)
25. 1983Michael (Mike) F. Hundley (’83)
26. 1983Enson Chang (’83)
27. 1979Mark A. Muntean (’79)
28. 1979Roger T. Howe (’79)
29. 1977David A. Kopriva (’77)
30. 1977Deborah A. Konkowski (’77)
31. 1977Kenneth (Ken) J. Adams (’77)
32. 1977Joseph (JJ) J. Becker (’77)
33. 1976Craig Watkins (’76)
34. 1975Bradley (Brad) L. Bobbs (’75)
35. 1975H. (Chris) Hamaker (’75)
36. 1975Gregory (Greg) A. Lyzenga (’75)
37. 1974Robert (Bob) R. Lewis (’74)
38. 1974Francisco (Frank) Valdes (’74)
39. 1974Joe Costello (’74)
40. 1973John (John) Mallinckrodt (’73)
41. 1973Howard T. Onishi (’73)
42. 1972Lloyd L. Green (’72)
43. 1972Dolores A. [White] Walters (’72)
44. 1971Catherine (Caty) A. [Anderson] Pilachowski (’71)
45. 1971Howard I. Krausz (’71)
46. 1971Robert (Bob) L. Billington (’71)
47. 1970John Oakley (’70)
48. 1969Arne C. Mortensen (’69)
49. 1969George B. Zimmerman (’69)
50. 1968Kenneth (Ken) Noel [Thomson] Gullekson (’68)
51. 1968James (Jim) A. Ross (’68)
52. 1968Bruce R. Land (’68)
53. 1966John H. Halperin (’66)
54. 1965James (Jim) E. Enstrom (’65)
55. 1965Eric I. Thorsos (’65)
56. 1965Michael (Mike) M. Dworetsky (’65)
57. 1964David V. Jensen (’64)
58. 1964Gary A. Welch (’64)
59. 1964George W. Moore (’64)
60. 1964Ray G. Helmke (’64)
61. 1963Michael T. Yates (’63)
62. 1962Richard (Dick) G. Olson (’62)
63. 1962Gregory (Greg) Milman (’62)
64. 1961Robert (Ash) C. Ashenfelter (’61)

Fulbright Fellowship

The Fulbright program for U. S. students aims to foster leadership, learning, and empathy between cultures. Sponsored by the U. S. Department of State and awarded to more than 1300 students annually, a Fulbright scholarship offers U. S. students support for one year of study or research abroad.

No.YearWinner
1. 2007Kevin S. Mistry (’07)

National Defense Science & Engineering Graduate Fellowship


No.YearWinner
1. 2001Robert (Robb) J. Walters (’01)

Rockefeller Trial Year Fellowship


No.YearWinner
1. 1969Henry Brady (’69)

Woodrow Wilson Fellowship


No.YearWinner
1. 2016Shanel Wu (’16)
2. 1970Frederic (Fred) D. Cohen (’70)
3. 1963Lauren R. Mather (’63)
4. 1962Richard (Dick) G. Olson (’62)

Astronaut Scholarship

More than 70 astronauts from the Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, and Shuttle programs are helping the United States retain its world leadership in science and technology by providing scholarships for college students who exhibit motivation, imagination, and exceptional performance in the science or engineering field of their major.

No.YearWinner
1. 2016Calvin Leung (’17)
2. 2006Samuel D. Eisenberg (’08)
3. 2004Adam E. Pivonka (’05)
4. 2003William (Steven) Steven Kolthammer (’04)
5. 2000Robert (Robb) J. Walters (’01)
6. 1997Whittier (Kaccana Bhikkhu) R. Myers (’99)
7. 1995Carl W. Coryell-Martin (’97)
8. 1993Leo [Parker] Dirac (’95)
9. 1989Douglas E. Dunston (’90)

Barry M. Goldwater Scholarship

The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Program was established by Congress in 1986 to honor Senator Barry M. Goldwater, who served his country for 56 years as a soldier and statesman, including 30 years of service in the U.S. Senate. The purpose of the Foundation is to provide a continuing source of highly qualified scientists, mathematicians, and engineers by awarding scholarships to college students who intend to pursue careers in these fields.

No.YearWinner
1. 2016Jonas Leif Kaufman (’17)
2. 2015Timothy (Tim) Minh Middlemas (’17)
3. 2013Sheena K. Patel (’14)
4. 2012Lucas T. Brady (’13)
5. 2007Peter J. Scherpelz (’08)
6. 2004David Liao (’05)
7. 2002Christopher T. Rodolfa (’04)

NACDA/Disney Scholar/Athlete Award


No.YearWinner
1. 1994Jason D. Rhodes (’94)

Phi Lambda Upsilon


No.YearWinner
1. 1990J. (Chuck) Williamson (’90)

Brown Award

The Thomas B. Brown Memorial award for senior research in physics is awarded for research results, originality in conception or in execution of research, diligence, and clarity of oral and written reports.

No.YearWinner
1. 2016Jim Wu (’16)
2. 2016Shifrah Aron-Dine (’16)
3. 2015Brett Berger (’15)
4. 2014Jaron P. Kent-Dobias (’14)
5. 2013Jake R. Fish (’13)
6. 2012Kali L. Allison (’12)
7. 2011Neal C. Pisenti (’11)
8. 2010Vedika Khemani (’10)
9. 2009Andrew P. Higginbotham (’09)
10. 2008Eric J. Baxter (’08)
11. 2006Stephanie M. Moyerman (’06)
12. 2005Ryan S. Yamada (’05)
13. 2004Joseph Checkelsky (’04)
14. 2003Nathaniel P. Stern (’03)
15. 2002Michael Schubmehl (’02)
16. 2001Michael (Mike) J. Rust (’01)
17. 2000Jason W. Brudvik (’00)
18. 1999Kevin L. Moore (’99)
19. 1998Gwendolyn (Gwen) Rae [Bell] Porter (’98)
20. 1997Wendy R. Panero (’97)
21. 1997Steven (Steve) Lee Johnson (’97)
22. 1996Matthew (Matt) J. Evans (’96)
23. 1996Noah O. Kubow (’96)
24. 1995Deborah (Debbie) E. Smith (’95)
25. 1994Joseph H. Thywissen (’94)
26. 1994Matthew Z. Hughes (’94)
27. 1993Eric C. Branlund (’93)
28. 1993Christopher (Chris) L. Coleman (’93)
29. 1992Theodore (Ted) A. Sjodin (’92)
30. 1991Charles (Cass) A. Sackett (’91)
31. 1991C. (Dave) Brown (’91)
32. 1990Donald (Don) W. Hoard (’90)
33. 1989Peter (PT) G. Tenenbaum (’89)
34. 1989Regina L. [Dudey] Neiman (’89)
35. 1987Donald (Don) C. Scott (’87)
36. 1986Christopher (Chris) E. Saxer (’86)
37. 1985David Piehler (’85)
38. 1983Michael (Mike) F. Hundley (’83)
39. 1982Henry C. Kapteyn (’83)
40. 1982James (Jim) M. Cline (’82)
41. 1981William (Bill) J. Spiesman (’81)
42. 1981Erik C. Sowa (’81)
43. 1980Lee Fife (’80)
44. 1979Joseph (Joe) G. Shanks (’79)
45. 1976Scott E. Fraser (’76)
46. 1976Scott E. Smith (’76)
47. 1975Alan D. Chave (’75)
48. 1974Francisco (Frank) Valdes (’74)
49. 1973Richard Cline (’73)
50. 1972Glenn E. Johnson (’72)
51. 1971Robert (Bob) O. Hettel (’71)
52. 1970Chris Cunningham (’70)
53. 1969Lloyd A. Regier (’69)
54. 1968Ronald (Ron) H. Campbell (’68)
55. 1967Michael B. Simmonds (’67)
56. 1966Craig Van Degrift (’66)
57. 1966Kenneth (Ken) L. Orloff (’66)
58. 1966Dennis H. Eaton (’66)
59. 1965James (Jim) E. Enstrom (’65)
60. 1964Gary A. Welch (’64)
61. 1964Bruce W. Worster (’64)
62. 1963Fred F. Tomblin (’63)

Focke Award

The Alfred B. Focke award celebrates excellence in experimental physics research, and is given to the graduating senior who, in the opinion of the Physics faculty, has done the most noteworthy piece of experimental research as a senior project.

No.YearWinner
1. 2016Kevin (Caleb) Eades (’16)
2. 2015Aaron Rosenthal (’15)
3. 2014Sheena K. Patel (’14)
4. 2013Robert E. Kealhofer (’13)
5. 2012Julien B. Devin (’12)
6. 2011Brendan D. Folie (’11)
7. 2010David A. Berryrieser (’10)
8. 2009Ian K. Wright (’09)
9. 2008Séan M. Meenehan (’08)
10. 2008Peter J. Scherpelz (’08)
11. 2007Emily R. [Hogan] Roberts (’07)
12. 2006Colin V. Parker (’06)
13. 2006Daniel T. Strenge (’06)
14. 2005Katherine (Katy) L. Perdue (’05)
15. 2004Zoe [Boekelheide] DeCamp (’04)
16. 2004Adele C. Tamboli (’04)
17. 2003Jason M. Hogan (’03)
18. 2002Nicholas P. Breznay (’02)
19. 2001David A. Mann (’01)
20. 1999Whittier (Kaccana Bhikkhu) R. Myers (’99)
21. 1998Thaddeus D. Ladd (’98)
22. 1997E. (Dinesh) Martien (’97)
23. 1996Jonathan Tourtellot (’96)
24. 1995Samuel (Sam) K. Sun (’95)
25. 1994Jason D. Rhodes (’94)
26. 1994ChinSung Bae (’94)
27. 1993Kurt L. Adelberger (’93)
28. 1992Bryan W. Reed (’92)
29. 1991Douglas (Doug) T. Ridgway (’91)
30. 1991Stephen (Steve) I. Applebaum (’91)
31. 1989John A. McNeil (’89)
32. 1989Ronald (Ron) John Zasadzinski (’89)
33. 1989Mark W. Johnson (’89)
34. 1987Phillip C. Harvey (’87)
35. 1987Christopher (Chris) P. Hickie (’87)
36. 1986Steven (Steve) R. Spielman (’86)
37. 1985Jodi I. [Lamoureaux] Christiansen (’85)
38. 1985Matthew (Matt) J. Carey (’85)
39. 1983Glenn S. Sasagawa (’83)
40. 1982Joel R. Berendzen (’82)
41. 1981Donald (Don) J. Holmgren (’81)
42. 1980John S. Carr (’80)
43. 1979Gregory (Greg) N. Hassold (’79)
44. 1978Gary D. Mohler (’78)

Mindlin Prize

The Mindlin Prize for Innovative Ideas in Science is awarded to the author of the most innovative paper in the sciences.

No.YearWinner
1. 2016Shifrah Aron-Dine (’16)
2. 2016Jim Wu (’16)
3. 2014Andrew Turner (’14)
4. 2006Stephanie M. Moyerman (’06)
5. 2005David Liao (’05)
6. 2003Jonathan [Pearson] Pearson Magoon (’03)
7. 2003Nathaniel P. Stern (’03)
8. 1999Whittier (Kaccana Bhikkhu) R. Myers (’99)

Wunderlich Prize

Established in 1994 with gifts from the class of 1967 and Jon's widow, the Jon A. Wunderlich ('67) Prize is awarded to a physics major who has demonstrated remarkable creativity.

No.YearWinner
1. 2016Xinyue (Amber) Cai (’16)
2. 2014Alberto J. Ruiz (’14)
3. 2013Christopher (Chris) D. Cotner (’13)
4. 2011Hong W. Sio (’11)
5. 2010Alex N. Steinkamp (’10)
6. 2008Junbo Park (’08)
7. 2007David W. Mar (’07)
8. 2005David Liao (’05)
9. 2004William (Steven) Steven Kolthammer (’04)
10. 2003Jonathan [Pearson] Pearson Magoon (’03)
11. 2001Jeremy J. Liu (’01)
12. 2001Seth M. Foreman (’01)
13. 1999Alexander (Alex) C. Johnson (’99)
14. 1998Paul U. Berry (’98)
15. 1997Steven (Steve) Lee Johnson (’97)
16. 1996Radhika [Sondhi] Sondhi-Bradley (’96)
17. 1996Daniel (Dan) C. Bradley (’96)
18. 1994Dean E. Dauger (’94)

Rojansky Writing Award

The Rojansky Writing Award is named for Vladimir (Ro) Rojansky, who came to the College as an emeritus professor after retiring from Union College. Following his death, his wife Milla requested that contributions be made to HMC in lieu of flowers, and the Rojansky Award was created from that seed money. Ro was recognized not only for his work in quantum mechanics, but also for his clear and concise writing. The Rojansky Writing Award is given annually for the outstanding term paper in the sophomore quantum mechanics course, Physics 52.

No.YearWinner
1. 2016Andrew Mather Bishop (’18)
2. 2015Brynn Elise Arborico (’17)
3. 2014Shifrah Aron-Dine (’16)
4. 2013Xiuyuan (Lucy) Lu (’14)
5. 2013Kevin Hale (’15)
6. 2012Fangzhao (Alex) Alex An (’14)
7. 2011Taylor McAdam (’13)
8. 2010Paul L. Riggins (’12)
9. 2009Laura Poindexter (’11)
10. 2007Benjamin (Ben) D. Roig (’09)
11. 2006Séan M. Meenehan (’08)
12. 2006Benjamin Diamond Preskill (’08)
13. 2005Kevin J. Zielnicki (’07)
14. 2004Lia R. Corrales (’06)
15. 2003David (Clay) C. Hambrick (’05)
16. 2002Andrew J. Mugler (’04)
17. 2001Andrew Iannaccone (’03)
18. 2000Zachary B. Walters (’02)
19. 1999Jeremy J. Liu (’01)
20. 1998John (Zack) Sanborn (’01)
21. 1997Jason A. Fredrickson (’99)
22. 1996Thaddeus D. Ladd (’98)
23. 1995E. (Dinesh) Martien (’97)
24. 1993Jason L. Regier (’95)
25. 1992Eric G. Furze (’96)
26. 1990Sean K. O'Keeffe (’92)
27. 1990Jason D. Rhodes (’94)
28. 1989Carol Wawrukiewicz (’91)
29. 1987F. (Scott) Scott Porter (’87)
30. 1984Steven (Steve) R. Spielman (’86)
31. 1983Tom Wang (’85)

Townsend Award

The John and Ellen Townsend Award is given to the outstanding physics major in Physics 116.

No.YearWinner
1. 2016Xinrui (Cynthia) Yan (’18)
2. 2015Jim Wu (’16)
3. 2014Brett Berger (’15)
4. 2013Yantao Wu (’15)
5. 2013Andrew Turner (’14)
6. 2012Jake R. Fish (’13)
7. 2011Julien B. Devin (’12)

Bell Prize

The Graydon and Louise Bell Prize was created in 1999 in honor of the first member of the HMC physics department and his wife. It is awarded at the start of the fall semester to a senior physics major for outstanding scholarship, creativity, and service.

No.YearWinner
1. 2016Calvin Leung (’17)
2. 2016Yossathorn (Josh) Tawabutr (’17)
3. 2015Jim Wu (’16)
4. 2014Natasha (Tasha) Arvanitis (’15)
5. 2012Lucas T. Brady (’13)
6. 2011Julien B. Devin (’12)
7. 2011Paul L. Riggins (’12)
8. 2010Hong W. Sio (’11)
9. 2009Vedika Khemani (’10)
10. 2009David A. Berryrieser (’10)
11. 2008Andrew P. Higginbotham (’09)
12. 2007Peter J. Scherpelz (’08)
13. 2006Matthew D. Reed (’07)
14. 2005Colin V. Parker (’06)
15. 2004David Liao (’05)
16. 2003Christopher T. Rodolfa (’04)
17. 2002Jason M. Hogan (’03)
18. 2002Nathaniel P. Stern (’03)
19. 2001Paul G. SanGiorgio (’01)
20. 2001Michael (Mike) J. Rust (’01)
21. 1999Whittier (Kaccana Bhikkhu) R. Myers (’99)
22. 1999Alexander (Alex) C. Johnson (’99)

Rojansky Service Award


No.YearWinner
1. 2005Ryan S. Yamada (’05)

Outstanding Athlete


No.YearWinner
1. 1992Eric Charles Johnson (’92)

Physics Clinic Award


No.YearWinner
1. 2014Anthony L. Corso (’14)
2. 2007Matthew Williams (’07)
3. 2001Benjamin (Jamie) D. Hadden (’01)
4. 1997Carl W. Coryell-Martin (’97)
5. 1997Antony N. Selim (’97)

Radley Prize


No.YearWinner
1. 1992James (Jim) F. Patterson (’92)
2. 1990Robert (Rob) Knop (’90)
3. 1990J. (Chuck) Williamson (’90)
4. 1985William (Bill) J. Hovingh (’85)

Brown Award Honorable Mention


No.YearWinner
1. 1969Scott F. Lange (’69)
2. 1969George B. Zimmerman (’69)
3. 1968Howard M. Koble (’68)
4. 1968Stanley (Stan) A. Dodds (’68)
5. 1967Robert E. Kelley (’67)
6. 1967Andrew (Andy) J. Van Horn (’67)
7. 1965Michael (Mike) E. Gilpin (’65)
8. 1965Eric I. Thorsos (’65)

Awards

Besides moving on to excellent graduate programs and permanent jobs, our students win a variety of awards both within in the College and at the national level. Some recent highlights include:
  • 3 winners of the American Physical Society’s Apker Award for the outstanding undergraduate student research in the country; 5 other finalists
  • 35 winners of prestigious National Science Foundation Graduate Fellowships since 1997
  • 4 winners of Hertz Foundation Graduate Fellowships