Where HMC Physics Majors Attend Graduate School
University of California at Berkeley (27) |
Nicholas (Nick) Devon Jack Heller (’21) Haoxing Du (’19) Nathaniel Allen Leslie (’17) Kevin (Caleb) Eades (’16) Anna (Sophie) Blee-Goldman (’16) Robert E. Kealhofer (’13) Paul L. Riggins (’12) Brendan D. Folie (’11) Marc A. Badger (’10) Alyssa Dray (’10) David I. Miller (’10) Shelley M. [Deford] Stanphill (’08) William J. Gannett (’06) Andrew R. Wetzel (’05) Zoe [Boekelheide] DeCamp (’04) Kyle H. Barbary (’03) Andrew (Drew) W. Rollins (’01) Jeffrey (Jeff) S. Collins (’99) Whittier (Kaccana Bhikkhu) R. Myers (’99) Kevin L. Moore (’99) W. (Michael) Wood-Vasey (’98) Steven (Steve) Lee Johnson (’97) Wendy R. Panero (’97) Noah O. Kubow (’96) Kelly Yang (’95) Eric Charles Johnson (’92) Douglas E. Dunston (’90) |
---|---|
Stanford University (25) |
Kaveh Gabriel Pezeshki (’22) Anna Marie Soper (’22) Chloe Sarah Taylor (’22) Emma Frances Cuddy (’21) Martin Gonzalez (’21) Xinrui (Cynthia) Yan (’18) Alexander Kendrick (’15) Anthony L. Corso (’14) Julien B. Devin (’12) Kali L. Allison (’12) David A. Berryrieser (’10) Samuel D. Eisenberg (’08) Karen F. Shakespear (’06) Cristopher R. Cecka (’06) Michael (Mike) H. Price (’03) Jason M. Hogan (’03) Austin L. Brown (’02) Nicholas P. Breznay (’02) David A. Mann (’01) Paul G. SanGiorgio (’01) Thaddeus D. Ladd (’98) Sharon E. Ungersma (’98) William (Bill) B. Mitchell (’95) Dario G. Falquier (’93) Thomas Wayman (’91) |
University of Colorado (24) |
Caitlin (Cai) Ellen Cash (’18) Hannah Marie Knaack (’17) Miranda Thompson (’16) Laura K. Maguire (’13) Jake R. Fish (’13) Susanna L. Todaro (’12) Julian S. Evans (’08) Samuel (Sam) W. Skillman (’07) Kevin S. Mistry (’07) Michael (Mike) J. Martin (’06) Octavi (Tavi) E. Semonin (’06) Paul C. Arpin (’06) Laura [Fisher] Clark (’04) Benjamin (Ben) P. Brown (’03) Zachary B. Walters (’02) Seth M. Foreman (’01) Joshua (Josh) M. Freedman (’92) Nathan A. Brilliant (’92) Jack I. Houng (’92) Charles (Cass) A. Sackett (’91) Matthew (Matt) C. Albee (’91) David L. Craig (’91) Mark Roedersheimer (’91) Martin (Marty) A. Berliner (’90) |
University of California at San Diego (24) |
Lingyuan (Eliza) Lyu (’22) Madeleine Carolyn Kerr (’20) Miriam Bell (’16) Kevin Hale (’15) Sheena K. Patel (’14) Cecily P. [Keppel] Taylor (’11) Angela M. Berti (’08) Stephanie M. Moyerman (’06) Jason R. Leonard (’06) Tera L. [Bell] Austrum (’05) David W. Cooke (’02) Benjamin (Ben) J. Schmidel (’01) Guillaume (Gilgamesh) S. Mauger (’01) Thomas (Tom) A. Driscoll (’01) E. (Dinesh) Martien (’97) Vivien S. Zapf (’97) Seth W. Hanson (’97) Robert Paul Dickey (’93) Sean K. O'Keeffe (’92) Justin T. Stege (’92) Douglas (Doug) T. Ridgway (’91) Stephen (Steve) I. Applebaum (’91) Kevin D. Fairchild (’90) Grant E. Nebel (’90) |
Cornell University (22) |
Anna Rose Barth (’21) Kemper Ludlow (’18) Marc Anton Finzi (’17) Maya Maria Martirossyan (’17) Michelle L. Vick (’14) Jaron P. Kent-Dobias (’14) David Stachnik (’09) William (Will) W Tipton (’08) Rocio E. Ruelas (’08) Hyung J. Park (’08) Junbo Park (’08) Elijah (Eli) L. Bogart (’05) Ryan S. Yamada (’05) Ne-Te (Duane) Loh (’04) Norimasa (Nori) Yoshimizu (’03) Hubert Y. Nguyen (’03) Bradley Forrest (’02) John J. Stimson (’94) Cindy K. Harnett (’93) Kent C. Burr (’92) Bryan W. Reed (’92) Jeffrey (Jeff) B. Guild (’90) |
University of Washington (18) |
Bradley (Brad) H. Perfect (’13) Oliver R. Hoidn (’11) Matthew Williams (’07) Adam M. Skalenakis (’06) Aurora I. Burd (’05) Darci Snowden (’04) Eric C. Deyo (’03) Michael R. Shimogawa (’03) Lisa A. Walter (’99) Oliver J. Fraser (’99) Michael (Mike) G. Bush (’98) Travis T. Norsen (’97) Andrew (Andy) E. Dolphin (’93) Kelly J. Bruland (’91) David (Dave) J. Orvis (’90) Donald (Don) W. Hoard (’90) Eric L. Zager (’90) John R. Dennis (’90) |
University of California at Santa Barbara (16) |
Jennifer (Jenny) Pearl Smith (’18) Daipeng Yang (’18) Kevin Daly Smith (’17) Jonas Leif Kaufman (’17) Joshua Sidney Straub (’17) Xinyue (Amber) Cai (’16) Lucas T. Brady (’13) Eric Langman (’10) Adele C. Tamboli (’04) Nathaniel P. Stern (’03) Eric M. Brown (’02) Douglas (Doug) P. Folsom (’98) Evan D. Goer (’97) David Harold Whysong (’95) Harrison J. Sheinblatt (’93) Alan H. Diercks (’90) |
California Institute of Technology (16) |
Adam Lawrence Shaw (’18) Samaporn (Kaew) Tinyanont (’15) Brett Berger (’15) Seán M. Meenehan (’08) Alexander I. Himmel (’06) Jonathan (Jon) C. Erickson (’01) Robert (Robb) J. Walters (’01) Martin Smith [Smith-Martinez] Hoecker-Martinez (’01) Matthew (Matt) J. Evans (’96) Deborah (Debbie) E. Smith (’95) Kurt L. Adelberger (’93) Randall (Randy) R. Spangler (’92) Patrick M. Ogle (’92) J. (Chuck) Williamson (’90) Robert (Rob) Knop (’90) Patrick McGraw (’90) |
Princeton University (15) |
Henry (Harry) Louis Fetsch (’20) Timothy (Tim) Minh Middlemas (’17) Alec Reynolds Brady Griffith (’17) Xin (Laura) Zhang (’16) Jim Wu (’16) Yantao Wu (’15) Vedika Khemani (’10) Audrey J. Sederberg (’06) Colin V. Parker (’06) David (Clay) C. Hambrick (’05) David Liao (’05) Joseph Checkelsky (’04) Jason D. Rhodes (’94) Shirley C. Monroe (’92) Guy D. Moore (’92) |
University of California at Los Angeles (14) |
Harry William Sanchez (’22) Catherine (Holly) Holland Frank (’20) Richard (Brandon) B. Horn (’09) Maxsim (Max) L. Gibiansky (’08) Kevin N. Hainline (’06) Megan [Arman] Doudian (’06) David Gaebler (’04) Dustin D. Barnard (’03) Noah F. Beck (’03) Brian Kappus (’02) James W. Perry (’02) Jason W. Brudvik (’00) Dean E. Dauger (’94) Ian K. Ono (’94) |
University of Chicago (13) |
Andres Luis Cook (’21) Duncan Javier Rocha (’20) Nina M Brown (’19) Weerapat Pittayakanchit (’16) Ashka Shailesh Shah (’16) Samuel (Sam) Pramodh (’15) Paul Charles Jerger (’15) Julian E. Freed-Brown (’10) Eric J. Baxter (’08) Peter J. Scherpelz (’08) Itai Seggev (’99) Steuard B. Jensen (’98) Sean C. Stidd (’91) |
Massachusetts Institute of Technology (12) |
Shion E Andrew (’21) Beili (Nora) Hu (’19) Calvin Leung (’17) Aaron Rosenthal (’15) Brett D. Mills (’14) Andrew Turner (’14) Peter Fedak (’13) Hong W. Sio (’11) Gregory Minton (’08) Andrew T. Grier (’04) Gianpaolo P. Carosi (’00) Sean M. George (’96) |
Harvard University (12) |
Chen Jie (CJ) Xin (’18) Robert A. Hoyt (’12) Nathan A. Jones (’09) Andrew P. Higginbotham (’09) Adam E. Pivonka (’05) Elizabeth (Liz) J. Main (’04) William (Steven) Steven Kolthammer (’04) Michael (Mike) J. Rust (’01) Alexander (Alex) C. Johnson (’99) Joseph H. Thywissen (’94) Dan Crevier (’92) Huan Lin (’90) |
University of Texas at Austin (11) |
Andrew J. Yandow (’14) Jordan Zesch (’14) Nicholas (Nick) V Alger (’07) Samuel (Sam) H. Feldman (’06) Travis J. McQueen (’06) Daniel R. Kagan (’05) Jonathan [Pearson] Pearson Magoon (’03) Christopher F. Wieland (’02) Aaron D. Edens (’00) William Kalahurka (’99) Franklin B. Grigsby (’98) |
University of California at Irvine (10) |
Hana Rebecca Schiff (’18) Gabriel Siao Chen Phun (’18) Lennart Rudolph (’16) Agnieszka (Aggie) Fielder-Szymanska (’11) Samuel T. Keene (’11) Robert V. Warren (’10) Scott (Ryan) R. Kibler (’07) Juliana C. Wortman (’05) Dean E. Dauger (’94) K. (Dylan) Walker (’92) |
Columbia University (9) | Sarah Lau Hale (’18) Andrew Mather Bishop (’18) Carl (Philipp) Philipp E. Gaebler (’09) Anthony Hutain (’08) Lia R. Corrales (’06) Andrew J. Mugler (’04) Kristi L. Hultman (’02) Daron M. Standley (’93) Bryan D. Marten (’90) |
University of Wisconsin (8) | Aaron Batker Pritzker (’16) Victor Shang (’16) Masahito (Richard) R. Sayanagi (’13) Arthur D. Eigenbrot (’10) Jenna E. Ryon (’10) Thomas E. Henage (’04) David N. Summers (’94) Michael (Mike) J. Gutknecht (’91) |
University of Illinois at Urbana-Champaign (8) |
Luis Daniel Hidalgo (’22) Rebecca Fallon Chan (’22) Fangzhao (Alex) Alex An (’14) Carolyn (Carrie) M. Meldgin (’07) Kevin J. Zielnicki (’07) Matthew H. Hammer (’97) Matthew (Matt) S. McAdams (’92) David F. Richards (’92) |
University of California at Davis (8) |
Nathan Hexum Pope (’19) Matthew M. Lawson (’09) Daniel V. Osborn (’02) T.J. [Kelly] kelly (’97) Peter A. Thielen (’96) Brett M. Keating (’95) Edward (Ed) A. Nabighian (’94) David R. Alves (’90) |
Ohio State University (8) | Yossathorn (Josh) Tawabutr (’17) Tyler Evan Holland-Ashford (’15) Carola M. Purser (’13) Howard Yu (’08) Steve Avery (’05) Valerie A. Nandor (’94) Valerie A. Coeling (’94) Stefan John Turneaure (’93) |
Johns Hopkins University (7) |
Steven (Steve) Nguyen (’21) Jessica (Jesse) A. Streitz (’13) Tristan A. Sharp (’06) Rachel J. [Lovec] Currie (’04) David J. Clarke (’03) Jeffrey L. Werbin (’03) Nathan K. Cappallo (’02) |
University of Southern California (6) |
Christopher (Chris) D. Cotner (’13) Mariam D. Youssef (’08) Jonathan (Jon) M. Faul (’03) Alan H. Arney (’03) Kimberly Espinoza (’00) Rhett M. Robb (’95) |
University of Maryland (6) |
Ina Claire Flood (’20) Peter W. Megson (’14) Neal C. Pisenti (’11) Trystan B. Koch (’10) Meghan K. Driscoll (’06) Curtis Vinson (’02) |
Georgia Institute of Technology (6) | Siddarth Srinivasan (’16) Daegene (DK) Koh (’11) Perry W. Ellis (’11) Steven F. Ning (’10) John H. Hankinson (’07) James (Jimmy) A. Corno (’01) |
Duke University (6) | Theodore (Theo) B. DuBose (’12) Emily R. [Hogan] Roberts (’07) Hansford C. Hendargo (’06) Jeffrey Jauregui (’05) Ryan P. Haskett (’00) Benjamin (Ben) D. Painter (’94) |
University of Oregon (5) | Philip Jahl (’16) Rudolph W. Resch (’09) Whitney E. Buchanan [Buchanan] Shepherd (’07) Elizabeth (Libby) A. Schoene (’01) Jason R. Burt (’99) |
University of Minnesota (5) | Jane Fanya Schlesinger (’21) Matthew T. Goodwin (’13) Kristi L. Hultman (’02) Sarah H. Olmstead (’01) Stanley (Stan) P. Sagan (’91) |
University of California at Santa Cruz (5) |
Candace M. [Church] Joggerst (’04) John (Zack) Sanborn (’01) Anand P. Patil (’01) Michael (Mike) D. Vera (’95) Jeffrey (Jeff) A. Wilkinson (’92) |
Claremont Graduate University (5) | Wynn H Vonnegut (’11) Eric M. Peterson (’09) Mariam D. Youssef (’08) David W. Coats (’08) Julia Fornaca (’07) |
Yale University (4) | Yilin Li (’22) Jiaxin (Lucy) Yu (’17) Kyle J. Luh (’11) Matthew D. Reed (’07) |
University of Rochester (4) | Sophie Jade Waldman (’12) Matthew G. Seetin (’04) Nicole J. [Carlson] Moore (’03) Michael (Mike) G. Nichols (’90) |
University of Pennsylvania (4) | Stephanie S. Feldman (’06) Jason P. Yu (’00) Nicholas (Chuck) J. Bean (’93) Theodore (Ted) A. Sjodin (’92) |
University of Michigan (4) | John F. Bremseth (’12) Kevin J. Bergemann (’07) Robert (Rob) L. Wagner (’92) Tracy A. Abbott (’92) |
University of Arizona (4) | Shaun M. Pacheco (’12) David I. Melchior (’10) Brendan R. Haberle (’05) Mark Wilkins (’92) |
Northwestern University (4) | Jeremy Wang (’17) David I. Miller (’10) Clarence W. Chan (’08) Anand P. Patil (’01) |
Michigan State University (4) | James (Ryan) R. Kruse (’97) Jonathan Tourtellot (’96) Omar B. Bjarki (’93) Jeffrey (Jeff) R. Schubert (’90) |
Boston University (4) | Rishad A. Manekia (’09) Laura K. Sturch (’08) Gregory A. Sandstrom (’07) Robert (Rob) G. Law (’04) |
Syracuse University (3) | Sven F. Wijtmans (’11) Creighton K. Thomas (’04) Krista B. Shufelt (’92) |
Stony Brook University (3) |
Victoria Ann Lloyd (’22) Adam Robert Busis (’19) Matthew Dannenberg (’16) |
Pennsylvania State University (3) | Alex R. Hagen (’10) Lea Zernow [Zernow] Hagen (’10) Mary-Anne M. Rosario (’96) |
New Mexico State University (3) | Meredith L. Rawls (’08) Joseph W. Wellhouse (’05) James (Jim) W. Norwood (’03) |
Carnegie Mellon (3) | Guadalupe Quirarte (’20) Seema D. Patel (’02) Brian S. Diggs (’94) |
University of Waterloo (2) |
Thomas (Tommy) George Schneider (’19) Morgan Mastrovich (’16) |
University of New Mexico (2) | Akash V. Rakholia (’09) Kimberly Espinoza (’00) |
University of Denver (2) | Luke L. Chen (’93) Eric Smith (’92) |
Rutgers University (2) | Rafael Wolman Porto (’22) Tahir Yusufaly (’09) |
Rice University (2) | Simon J. Taylor (’93) W. (Ian) McAlexander (’92) |
New York University (2) | Jatin Abacousnac (’19) Benjamin (Ben) D. Roig (’09) |
Montana State University (2) | River L. [Hutchison] Clemens (’04) Mark A. Weber (’91) |
Loyola Marymount University (2) | Joshua (Josh) N. Wentlandt (’00) Timothy (Tim) J. Liggett (’97) |
Iowa State University (2) | Elizabeth (Betsy) Helen Krenkel (’17) Thomas (Tom) C. Koch (’91) |
Georgetown University (2) | Savanah Jessica Diaz (’22) Luke St. Marie (’15) |
Dartmouth (2) | Katherine (Katy) L. Perdue (’05) John N. Urata (’91) |
Colorado School of Mines (2) | Celeste Melamed (’15) Allison Mis (’15) |
Cambridge University (2) | Andrew P. Higginbotham (’09) Christopher T. Rodolfa (’04) |
Cal State San Diego (2) |
Meredith L. Rawls (’08) Tamara W. Y. [Reimer] Espinosa (’04) |
Cal State Long Beach (2) | Maya Helena Martinez (’20) Sean K. Bailey (’92) |
Westminster Seminary (1) | David Gaebler (’04) |
Virginia Tech (1) | Peter D. Schwartzman (’91) |
University of Virginia (1) | Cameron Charness (’10) |
University of Utah (1) | Elijah (Eli) L. Bogart (’05) |
University of Toronto (1) | David C. Spierings van der Wolk (’14) |
University of Texas at Houston (1) | Rachael M. Martin (’09) |
University of Texas at Dallas (1) |
Connor Lee Colombe (’18) |
University of Tennessee at Knoxville (1) | Marie Kirkegaard (’15) |
University of Southern Florida (1) | Seema D. Patel (’02) |
University of Santa Clara (1) | Jason S. Goldberg (’94) |
University of San Diego School of Law (1) | Rodger R. Pasieczny (’98) |
University of Rhode Island (1) | Christopher S. Jazwa (’05) |
University of Iowa (1) | David Gaebler (’04) |
University of Houston (1) |
Lucas (Luke) G. Mastalli-Kelly (’14) |
University of Florida (1) | Nicole M. Crisosto (’11) |
University of California at Riverside (1) |
Patrick R. Varekamp (’90) |
UC San Francisco (1) | Benjamin (Ben) J. Schiller (’08) |
Temple University (1) | Seneca S. Harberger (’05) |
Technische Universiteit Delft (1) | Stephanie S. Feldman (’06) |
Scripps Institute of Oceanography (1) | Katherine (Kate) Davenport Lord (’22) |
San Francisco State University (1) | Dariya K. Draganova (’08) |
Purdue University (1) | Dean (Deej) D. Trindle (’92) |
Oregon State University (1) | Martin Smith [Smith-Martinez] Hoecker-Martinez (’01) |
Oregon Health and Sciences University (1) | Ian K. Wright (’09) |
Norwegian University of Science and Technology (1) | Albert Tsao (’09) |
Northeastern University (1) | Rebecca (Becca) Christopher Harman (’17) |
Montclair State University (1) |
Shanel Wu (’16) |
London School of Hygiene & Tropical Medicine (1) | Ian K. Wright (’09) |
Jagiellonian University (1) | John M. Fuhrman (’00) |
Florida State University (1) | Christie Thompson (’15) |
Europhotonics (1) | Lorenzo Joseph Calvano (’21) |
Eidgenoessische Technische Hochschule Zurich (1) | Kewei Zhou (’21) |
Columbia Business School (1) | Brian H. Gee (’97) |
Colorado State University (1) | Shannon L. Woods (’06) |
Claremont Graduate School (1) | Christopher (Chris) J. Simpson (’00) |
Cal State Sacramento (1) | Monika [Jankun] Jankun-Kelly (’97) |
Cal State Los Angeles (1) | Bryan R. Monroy (’14) |
Cal Poly Pomona (1) | Joshua J. Kao (’08) |
Brown University (1) | ChinSung Bae (’94) |
Bard College (1) | Reuben Villagomez (’09) |
Arizona State University (1) | C. (Dave) Brown (’91) |
American University (1) | Marc M. Umeno (’90) |
Alliant International University - SF Bay (1) | Seneca S. Harberger (’05) |